Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Cytologia-jak należy rozumieć wynik?  (Przeczytany 152105 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek.
ezieta
UNO

OrdynatorFemi

« : Październik 21, 2007, 21:32:48 »

Badanie cytologiczne rozmazów z części pochwowej szyjki macicy ma za zadanie ocenić  złuszczające się komórki nabłonka, ich  prawidłowość lub obecną patologię. W rozmazach obok komórek nabłonkowych pochodzących z tarczy i kanału szyjki macicy, a niekiedy nawet z jamy macicy występują też z reguły komórki nienabłonkowe ( endometrialne oraz krwinki czerwone, limfocyty czy komórki zapalne). To właśnie te komórki, a także komórki martwicze i resztki cytoplazmy określane jako tło rozmazów, dostarczają informacji co do odpowiedzi tkanki pacjentki na toczący się proces patologiczny. Ocena tła ma znaczenie pomocnicze i pozwala na uściślenie rozpoznania cytologicznego i tak np. obecność komórek nieprawidłowych (atypowych) na tzw. "czystym" tle świadczy najczęściej o procesach przedinwazyjnych (wczesnych), natomiast tzw. "brudne" tło może przemawiać za bardziej zaawansowanym okresem choroby.
Badanie cytologiczne szyjki macicy jest znakomitym badaniem profilaktycznym, pozwala bowiem, zakładając duże doświadczenie cytologa na wykrycie w rozmazie komórek nowotworowych pochodzących z szyjki, a niejednokrotnie i z jamy macicy już w bardzo wczesnym stadium. Wartość tej metody zależy od umiejętności oceny i interpretacji zmian morfologicznych oraz prawidłowej klasyfikacji zmian, która jest cenną informacją dla lekarza prowadzącego o dalszym kierunku leczenia oraz terminie następnego badania.

W cytologii ginekologicznej najszerzej przyjęta była, a w Polsce nadal bywa stosowana klasyfikacja Papanicolau. Współczesna interpretacja tego podziału jest następująca:

Grupa I - w rozmazie stwierdza się prawidłowe komórki powierzchownych warstw nabłonka wielowarstwowego płaskiego tarczy szyjki macicy, komórki gruczołowe z kanału szyjki oraz pojedyncze komórki zapalne.
Grupa II - w rozmazie obok komórek stwierdzanych w grupie I-szej widać liczne komórki zapalne, komórki nabłonkowe wykazujące zmiany zwyrodnieniowe oraz komórki pochodzące z procesów regeneracyjnych. Grupa ta obejmuje bardzo szerokie spektrum zmian i dlatego winno się okreslić charakter zmiany na podstawie stwierdzonego obrazu morfologicznego, np. zapalenie czy proces regeneracyjny (reparacyjny). W przypadku zapalenia wprawny cytolog potrafi określić czynnik wywołujący zapalenie. W większości takich przypadków należy zaproponować badanie kontrolne po przeprowadzeniu leczenia przeciwzapalnego. W grupie II-giej nie stwierdza się komórek dysplastycznych czy nowotworowych. Grupa II-ga bardzo często występuje u pacjentek z tzw. nadżerką.
Grupa III - W rozmazie widać komórki z cechami dysplazji. Ponieważ określenie to obejmuje szerokie spektrum zmian, a ponadto w zależności od ich nasilenia i wieku pacjentki postępowanie lecznicze jest zróżnicowane, cytolog powinien każdorazowo określić jakiemu nasileniu dysplazji odpowiada stwierdzony obraz cytologiczny - małemu, średniemu czy dużemu. Jest to istotne między innymi dlatego, że zmiany o charakterze dysplazji małego stopnia są niekiedy wynikiem silnego odczynu zapalnego i mogą się cofnąć bez śladu po leczeniu przeciwzapalnym. Dalsze postępowanie diagnostyczne (np. pobranie wycinków z szyjki macicy) i lecznicze (np. elektrokonizacja szyjki) wdraża się wówczas, gdy zmiany utrzymują się przez kilka miesięcy mimo zastosowanego leczenia.
Grupa IV - w rozmazie stwierdza się komórki o cechach raka płaskonabłonkowego przedinwazyjnego.
Grupa V - w rozmazie stwierdza się komórki nowotworowe odpowiadające rakowi płaskonabłonkowemu naciekającemu szyjki macicy lub innemu nowotworowi złośliwemu szyjki lub trzonu macicy.

Klasyfikacja Papanicolau powstała w początkach rozwoju cytologii klinicznej i obecnie jest niestety uważana za niewystarczającą w przekazywaniu istotnych z klinicznego punktu widzenia informacji pomiędzy cytologiem a ginekologiem. Dzieje się tak dlatego, że nie odzwierciedla ona współczesnych poglądów na nowotwory szyjki macicy, a także nie uwzględnia licznych zmian nienowotworowych tego narządu. Dlatego też w miejsce klasyfikacji Papanicolau Narodowy Instytut Onkologii USA w Bethesda zaproponował klasyfikacje, którą określa jako system Bethesda.
Przy podawaniu wyniku cytologicznego system Bethesda zaleca: określenie czy rozmaz zawiera odpowiedni materiał do oceny (świadczy o tym ilość materiału oraz obecność komórek z kanału szyjki macicy, gdzie najczęściej podstępnie rozwija się 70% raków szyjki macicy), ogólne stwierdzenie czy obraz cytologiczny jest prawidłowy czy nie oraz dokładny opis stwierdzanych zmian zgodnie z obowiązującą terminologią ( określenie rodzaju zakażenia, zmian reparacyjnych, obecności nieprawidłowych komórek nabłonkowych, komórek innych nowotworów oraz ocenę stanu hormonalnego pacjentki). Nowy system ma swoich zagorzałych zwolenników, którzy całkiem słusznie uważają, że tylko ten podział jest wystarczający dla podjęcia właściwych decyzji odnośnie dalszego postępowania diagnostycznego lub leczniczego. Ma też przeciwników, których jedynym argumentem jest to, że w systemie Bethesda cytolog musi poświecić nieco więcej czasu na każdy preparat.

Doświadczony cytolog swoim wprawnym okiem potrafi dojrzeć na niewielkim szkiełku nie tylko komórki nabłonkowe. W rozmazanym na szkiełku komórkowym gąszczu dostrzec można bakterie, grzyby, pierwotniaki i zmiany charakterystyczne dla niektórych wirusów. Najważniejsze z nich to:

flora fizjologiczna pochwy:

pałeczki kwasu mlekowego (ich dużą liczbę stwierdza się u kobiet w ciąży, w II-giej fazie cyklu, podczas stosowania preparatów progestagenowych)
Corynebacterium
flora bakteryjna zewnątrzpochodna (większość tych bakterii dostaje się do pochwy w czasie stosunku):

Haemophilus vaginalis
Leptothrix
dwoinki rzeżączki
prątki gruźlicy
promieniowce (występujące często u kobiet stosujących domaciczne wkładki antykoncepcyjne)

pierwotniaki:

rzęsistek pochwowy

grzyby:

Candida albicans (stwierdza się je najczęściej u kobiet w przebiegu ciąży, leczenia preparatami estroprogestagenowymi, po leczeniu antybiotykami miejscowo i ogólnie, po chemioterapii i u kobiet chorych na cukrzycę)

wirusy:

wirus Herpes simplex typu II (HSV)
Jest ściśle spokrewniony z wirusem typu I-go odpowiedzialnego za opryszczkę pojawiającą się na twarzy, zakażenie może przebiegać bezobjawowo lub pod postacią świądu, zaczerwienienia lub pęcherzyków w obrębie sromu, pochwy i szyjki macicy - dochodzi do niego głównie drogą płciową. Zakażenie to występuje 20 razy częściej u kobiet zakażonych innymi chorobami wenerycznymi, a także może współistnieć z rozrostem raka przedinwazyjnego lub inwazyjnego szyjki. Poza tym zakażone nim kobiety mogą zarażać swoje dzieci w czasie porodu, co wiąże się najczęściej z groźnymi następstwami.

wirus Human Papilloma (HPV)
HPV tworzy grupę 32 typów wywołujących różne zmiany w skórze (brodawczaki, kłykciny), w błonach śluzowych układu oddechowego, pokarmowego i moczowego. Najczęstszą formą są kłykciny kończyste sromu i pochwy przenoszone drogą płciową. Pacjentki dotknięte infekcją HPV powinny być klasyfikowane do grupy większego ryzyka, bowiem u tych kobiet znacznie częściej pojawia się dysplazja, rak przedinwazyjny i inwazyjny szyjki macicy

wirus cytomegalii (CMV)
Zakażenie na ogół przebiega bezobjawowo, stwierdzono jednak, że wirus ten może się namnażać u kobiet w ciąży, co wiąże się z dużym zagrożeniem dla płodu.

chlamydie
Są drobnoustrojami zaliczanymi formalnie do wirusów i najczęstszym czynnikiem infekcyjnym przenoszonym drogą płciową. U kobiet powoduje zapalenie szyjki macicy, błony śluzowej trzonu macicy, jajowodów i bardzo często prowadzi do niepłodności. Ostatnio wykazano też pewną zależność rozwoju zmian dysplastycznych i nowotworowych nabłonka szyjki macicy od infekcji tym drobnoustrojem.

Warunki prawidłowego pobrania wymazu

Aby mieć absolutna pewność, że badanie cytologiczne zostało wykonane w sposób prawidłowy, powinnyśmy znać niektóre wymogi stosowane w cytologii. Idealne badanie cytologiczne powinno być poprzedzone dokładnym wywiadem lekarskim zebranym przez ginekologa. Lekarz powinien zapytać o wiek, datę ostatniej miesiączki, regularność i długość krwawień menstruacyjnych, przebyte choroby, istniejące objawy, przebyte ciąże i porody, stosowane leki oraz powinien zebrać dokładny wywiad rodzinny (szczególnie w kierunku chorób nowotworowych). Wszystkie te informacje powinny zostać przesłane do cytologa. Materiału cytologicznego nie powinno się pobierać od kobiet dość obficie krwawiących, a pacjentka w ciągu 48 godzin poprzedzających pobranie materiału powinna zaniechać współżycia oraz nie wykonywać irygacji pochwy. W przypadku stosowania preparatów dopochwowych materiał należy pobrać dopiero w 3-4 dni po zakończeniu stosowania leku. Również ginekolog nie powinien stosować żadnych środków, np. odkażających na część pochwową przed pobraniem rozmazu.

Czym powinno się pobierać wymaz cytologiczny?

Do pobierania wymazów używa się różnych przyrządów:
wacików umieszczonych na metalowym drucie lub patyczku,
metalowych lub plastikowych szpatułek,
profesjonalnych szczotek.
Te ostatnie są właściwie jedynym przyrządem, który pozwala na pobranie odpowiedniej ilości i dobrego jakościowo materiału tzn. zawierającego komórki nie tylko z tarczy szyjki macicy, ale i z kanału. Niestety większość ośrodków nadal "oszczędza" na cytologii stosując prymitywne waciki, których stosowanie bardzo często powoduje, że wymaz jest po prostu niemiarodajny. Tymczasem mająca kształt trójzębu szczotka dociera z równym skutkiem i do kanału i do całej powierzchni tarczy szyjki, nie powoduje dolegliwości bólowych w czasie pobierania materiału, jest łatwa w obsłudze, występuje również w wersji sterylnej (zalecanej np. u kobiet ciężarnych) i niezwykle tania. Dopiero po pobraniu rozmazu lekarz powinien przeprowadzić dokładne badanie ginekologiczne. Przy następnej wizycie u ginekologa, lekarz nie tylko powinien nas poinformować o wyniku badania, ale powinnyśmy również dostać go na piśmie oczywiście opatrzonego podpisem i pieczątką oceniającego cytologa. Jeśli więc chcemy, aby badanie przeprowadzone było w sposób jak najbardziej wiarygodny wybierajmy gabinety, gdzie spełnione są te wszystkie wymogi.

Cytologia przyszłości

W ostatnich latach w USA pojawiła się nowa technika, która ma na celu zwiększenie akuratności badania cytologicznego. ThinPrep, produkt firmy Cytyc, bo o nim mowa zmienił sposób przygotowywania preparatu. Narzędzie, którym pobiera się komórki w całości zanurza się w roztworze utrwalającym (wszystkie komórki przechodzą do roztworu - nic nie zostaje na szczotce, tak jak w trakcie klasycznego rozmazu). Następnie roztwór filtruje się w celu oddzielenia krwinek i śluzu, a pozostałość rozprowadza na szkiełku. Badania przeprowadzone na kilku tysiącach kobiet wykazały, że wykrywalność atypowych komórek zwiększyła się z zastosowaniem tej metody o 65%. Inna metoda jest PapNet, gdzie rozpoznania stawiane przez cytologów weryfikowane są przez komputer.

Opracowano na podstawie artykułu:
http://www.mediweb.pl/womens/wyswietl.php?id=974

Iloraz inteligencji przegrywa z sumą głupoty.
(wyczytane w czyjejś sygnaturce)
ezieta
UNO

OrdynatorFemi

« Odpowiedz #1 : Październik 22, 2007, 11:12:29 »

Dziewczyny,
zapomnialam dodac, ze teraz wynik cytologiczny, jesli jest oceniany systemem Bethesda( a takim powinien byc oceniany), otrzymacie w formie tabelki z zaznaczeniem nieprawidlowosci i ewentualnym komentarzem cytologa na odwrocie.
W razie jakis watpliwosci-pytajcie.
A przede wszystkim.
Blagam.
ZROBCIE CYTOLOGIE!!!!

Sylwiassta
UNO

« Odpowiedz #2 : Październik 24, 2007, 19:21:07 »

A przede wszystkim.
Blagam.
ZROBCIE CYTOLOGIE!!!!
Tak, tak
Ostatnio moja przyjaciolka, pani po 40stce, potrzebowala wyniku badania cytologicznego do obowiazkowego ubezpieczenia, wiec poszla po...kilkunastoletniej przerwie do pani ginekolog, ktora na nia na szczescie strasznie nakrzyczala :"A gdzie pani tyle lat byla?Huh!!!!" Od tej pory chodzi regularnie, nic sie zlego nie dzieje, ale trzeba trzymac reke na pulsie.
Ja chodze regularnie co pol roku na taki badanie (+USG jamy brzusznej i przydatkow), dyscyplina od lat wdrozona przez mame a wczesniej i babcie.
ezieta
UNO

OrdynatorFemi

« Odpowiedz #3 : Październik 24, 2007, 21:50:42 »

Ja chodze regularnie co pol roku na taki badanie (+USG jamy brzusznej i przydatkow), dyscyplina od lat wdrozona przez mame a wczesniej i babcie.

Wycaluj mame i babcie po rekach za taka szkole..Do mnie tez trafiaja kobiety po wieloletniej nieobecnosci. Staram sie jednak nie krzyczec.To nic nie daje..

marianna
UNO

« Odpowiedz #4 : Październik 25, 2007, 09:57:25 »

krzyczenie nic nie daje...zdecydowanie...znam wiele osób które po długiej przerwie nie pójda bo "doktor bedzie krzyczał"

wydarcie się na taką osobę w gabinecie utwierdzi ją tylko w przekonaniu, że miała rację nie chodząc ...w związku z czym nie pojawi się na badaniach przez najbliższe 10 lat....

do tej grupy zaliczam równiez panie , które nie robia sobie badań bo boją się "że coś wyjdzie" - wbrew pozorom jest ich całkiem sporo...krzykiem nic się u nich nie zwojuje Wink

justa
UNO

« Odpowiedz #5 : Październik 25, 2007, 13:41:56 »

świadomość pacjentki to jedno, a lekarz to drugie. w przychodni państwowej, do której jestem zapisana, jest tak beznadziejna ginekolog, że szkoda słów. nawet sobie wcześniej nie wyobrażałam, że może istnieć aż tak zły lekarz. chodzę do niej po recepty na pigułki, ale uważam, że każda kobieta powinna się regularnie badać, robić cytologię itd. ona mnie nawet nie bada! a jak mówię, żeby to zrobiła, to mówi, że niedawno byłam badana. mam na myśli zwykłe badanie na fotelu. o cytologii nawet nie wspomnę - chyba raz na 2 lata mi mówi, że mam zrobić, a jak upominam się częściej, to mówi, że nie ma takiej potrzeby, bo przecież poprzedni wynik był dobry! a przecież i tak płacę za cytologię, więc jaka to dla niej różnica? lenistwo i zobojętnienie na zdrowie pacjenta - skandal! sam gabinet jest beznadziejny, miejsce do rozbierania po jednej stronie, a fotel po drugiej, trzeba z gołym tyłkiem przeparadować przez cały gabinet, przed drzwiami, przez które co chwilę zagląda pielęgniarka, a za którymi rejestrują się pacjentki. żeby było śmieszniej, trafiłam kiedyś na jakąś stronę z wykazem gabinetów przyjaznych pacjentkom i ta baba była na tym wykazie  Szok tyle, że pod innym adresem - nie wiem, gabinet prywatny? i tam udaje anioła za pieniądze?

a co do samej cytologii, to nigdy nie miałam wyniku I, zawsze mam II i każdy ginekolog stwierdza, że to normalne i że prawie nikt nie ma I, nigdy nikt nie dochodził, czy to zapalenie czy regeneracja, czy jakie są przyczyny zapalenia...
ezieta
UNO

OrdynatorFemi

« Odpowiedz #6 : Październik 25, 2007, 13:56:45 »

Justa, a dlaczego w panstwowej przychodni placisz za cytologie? Ona jest BEZPLATNA, przynajmniej byla do tej pory i wszelkie oplaty sa zabronione. Poza cena wkladki domacicznej.
Do tej pory sprawa z cytologiami miala sie tak- jesli 3 kolejno cytologie, robione rok po roku sa prawidlowe-tzn obraz komorek nablonkowych oraz endometrialnych, ktore musza znalezc sie na prawidlowym rozmazie rowniez, oraz tzw tlo jest czyste, mozna cytologie pobierac co 2 lata. Badanie ginekologiczne profilaktycznie wykonuje sie raz na rok, ale jesli pacjentka sobie tego zyczy- lekarz nie ma prawa odmowic.
Od przyszlego roku ma sie sprawa z cytologiami zmienic, bede o tym pisac, gdy beda znane na 100% materialy szczegolowe z nfz.
Juz w tej chwili nie powinno oceniac sie rozmazow wg Papanicolau. Ale wiem, ze nadal tak sie dzieje..oby jak najszybciej to sie dalo zmienic!

justa
UNO

« Odpowiedz #7 : Październik 25, 2007, 14:49:34 »

bezpłatna? dobrze wiedzieć. przed gabinetem wisi cennik usług rzekomo nierefundowanych... 25 zł bodajże płaciłam. a czy może być tak, że ginekolog ma z NFZ umowę na przyjmowanie pacjentów, a na samo wykonywanie cytologii nie ma? bo nie wiem, jak to rozumieć w takim razie... i wydaje mi się, że parę lat temu w innym gabinecie państwowym też płaciłam za cytologię.
Sylwiassta
UNO

« Odpowiedz #8 : Październik 25, 2007, 19:14:42 »

a co do samej cytologii, to nigdy nie miałam wyniku I, zawsze mam II i każdy ginekolog stwierdza, że to normalne i że prawie nikt nie ma I, nigdy nikt nie dochodził, czy to zapalenie czy regeneracja, czy jakie są przyczyny zapalenia...
Ha! Tez tak mam, to juz po wypaleniu laserem nadrzerki (alebo i nie  Chytry) na szyjce macicy. Tuz przed zabiegiem mialam III  police W listopadzie przypada nastepna kontrola wiec spytam o te metode oceniania wyniku badania. teraz przynajmniej wiem o co pytac... Ezieto:  Zakochany
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2007, 19:16:50 wysłane przez Sylwiassta » Zapisane
ezieta
UNO

OrdynatorFemi

« Odpowiedz #9 : Październik 27, 2007, 22:37:36 »

bezpłatna? dobrze wiedzieć. przed gabinetem wisi cennik usług rzekomo nierefundowanych... 25 zł bodajże płaciłam. a czy może być tak, że ginekolog ma z NFZ umowę na przyjmowanie pacjentów, a na samo wykonywanie cytologii nie ma? bo nie wiem, jak to rozumieć w takim razie... i wydaje mi się, że parę lat temu w innym gabinecie państwowym też płaciłam za cytologię.

Justa, a czy za sama wizyte placisz?
Bo cytologia ZAWSZE byla refundowana, a jesli ktos zada zaplaty i ma umowe z nfz, najzwyczajniej w swiecie oszukuje. Warto zrobic zdjecie takiej kartki i zapytac w nfz. W koncu jakis zakres uslug jest bezplatny tzn:
badanie ginekologiczne +badanie palpacyjne piersi
cytologia
USG ( przez powloki i przezpochwowe)
elektrokoagulacja lub krioterapia nadzerki lub innych zmian na szyjce
elektrokonizacja szyjki z badaniem histopatologicznym
wyciecie zmian ze sromu
zalozenie/wyjecie wkladki wewnatrzmacicznej( bez ceny wkladki)
pobranie plynu owodniowego do badan genetycznych
zmiana opatrunku
usuniecie szwow

tyle pamietam z glowy
Ha! Tez tak mam, to juz po wypaleniu laserem nadrzerki (alebo i nie  Chytry) na szyjce macicy. Tuz przed zabiegiem mialam III  police W listopadzie przypada nastepna kontrola wiec spytam o te metode oceniania wyniku badania. teraz przynajmniej wiem o co pytac... Ezieto:  Zakochany

Sylwiasto, a czy przed laseroterapia mialas pobrany wycinek z szyjki macicy i oddany do badania histopatologicznego?

Sylwiassta
UNO

« Odpowiedz #10 : Październik 29, 2007, 14:50:59 »

Nie pamietam, ale zdaje sie, ze ... nie  Nie
Listopad to u mnie tradycyjnie miesiac przegladow, rowniez podwozia, wiec zapytam, bo na jakiejs podstawie pani dr podjela decyzje o wykonaniu takiego a nie innego zabiegu  Strach
ezieta
UNO

OrdynatorFemi

« Odpowiedz #11 : Październik 29, 2007, 15:11:30 »

Sylwiasta, ja tak z ciekawosci pytam, bo dawne III Papa bylo wskazaniem do pobrania wycinka i oceny histopatologicznej. Jesli bylo ok-tylko leczenie.Jesli dysplasia ktoregokolwiek stopnia-wyciecie szyjki i oddanie jej do badania hist pat.
Zawsze ocena hist pat jest konieczna, a laseroterapia takiej mozliwosci nie daje.

Marigold
UNO

Miaugold

« Odpowiedz #12 : Czerwiec 12, 2008, 21:55:23 »

To jak to w końcu jest z tą II?
Ostatnio robiłam sobie cytologię, nie mam żadnej nadżerki ani żadnych innych dolegliwości wskazujących na jakiś stan zapalny czy infekcję a kiedy dzwoniłam zapytać o wynik usłyszałam, że "dwójka, czyściutka". W tamtym roku tuż po wymrożeniu nadżerki miałam I. No to coś mi tu nie gra Sad

Sing with me, sing for the years
Sing for the laughter, sing for the tears
Sing with me, if its just for today
Maybe tomorrow the good lord will take you away...
ezieta
UNO

OrdynatorFemi

« Odpowiedz #13 : Czerwiec 13, 2008, 10:00:52 »

To jak to w końcu jest z tą II?
Ostatnio robiłam sobie cytologię, nie mam żadnej nadżerki ani żadnych innych dolegliwości wskazujących na jakiś stan zapalny czy infekcję a kiedy dzwoniłam zapytać o wynik usłyszałam, że "dwójka, czyściutka". W tamtym roku tuż po wymrożeniu nadżerki miałam I. No to coś mi tu nie gra Sad

Mari-
po pierwsze, wyniku nie powinnas otrzymac przez telefon, to naruszenie tajemnicy lekarskiej.
Po drugie, nie ma teraz skali Papanicolau. Jest skala Bethesda i na jej podstawie ocenia sie komorki i ich tlo.
Nie wiem, co oznacza okreslenie dwojka czysciutka- bo jesli nie ma tla zapalnego, leukocytow, a koloorki nablonka i endometrialne sa prawidlowe-to kiedys byla to jedynka.
Wiec mozesz domyslac sie, ze w poprzedniej skali mialabys PapaI

Marigold
UNO

Miaugold

« Odpowiedz #14 : Czerwiec 14, 2008, 10:40:25 »

Ale to u mnie powszechna praktyka, że moja gin mówi, że wynik będzie za tydzień i można po niego sobie zadzwonić. Robię tak chyba z 3 raz Smiley Tzn. dla pacjentek to chyba w sumie wygodniej.

Ja się już tymi skalami pogubiłam Smiley Ale jeszcze dodatkowo poproszę swoją gin przy następnej wizycie o wyjaśnienie tego zjawiska.

Ale tak btw, to większość, jeśli nie wszystkie, moich koleżanek otrzymuje wynik cytologii właśnie jako I, II itd.

ezieta
UNO

OrdynatorFemi

« Odpowiedz #15 : Czerwiec 14, 2008, 14:41:09 »

Marigold-przeczytaj raz jeszcze moj pierwszy post w tym watku Smiley
Skala Papanicolau jest skala przestarzala i nic nie mowi o rodzaju zapalenia- jest roznica miedzy zapaleniem na tle chlamydii, rzesistka, wirusow czy bakterii, nie tylko w klinice, ale i w leczeniu, no i skutkow pozniejszych. Ocenianie cytologii tylko i wylacznie z uwagi na komorki nablonkowe jest metoda przestarzala i nie powinno sie tego stosowac.

Tak samo jak przestarzale jest pojecie nadzerki w ginekologii.

Wynikow przez telefon podawac nie nalezy, owszem, jest to wygodne dla pacjentki, ale jak bys sie czula, gdyby o Twoj wynik zapytal kto inny?przez telefon nie ma mozliwosci indentyfikacji osoby. Ale ja w to nie wnikam-pacjnetka ma dostac wynik do reki( jego kopie) i tego przez telefon zrobic sie nie da  Chytry

mjpm
UNO

« Odpowiedz #16 : Czerwiec 23, 2008, 22:04:18 »

Hej Smiley

Widze, że tu jakaś lekarka przesiaduje wiec mam pytanko Smiley

Odebralam dzis wynik z cytologii a przegapilam wizyte bo mialam egzamin i nie moglam wyniku skonsultowac z lekarka, wyszla 2 gr jestem troche spokojna i rowniez o to ze jest P i Ab przekreslone koleczko ale pod spodem jest cos nowego nie moge sie doczytac ale jest "t - wysk albo czyst" cos takiego pisze Smiley

Czy ktos mi moze powiedziec co sie oznaczaliterka t?
Bo nie wiem czy mam leciec do ginka Tongue

Z góry dziekuje Smiley

Pozdrawiam i duzo zdrówka życze.
ezieta
UNO

OrdynatorFemi

« Odpowiedz #17 : Czerwiec 24, 2008, 15:55:39 »

Witaj,
ja nie mam pojecia, o co chodzi.
moze zeskanuj ten wynik z zakrytymi twoimi danymi osobowymi, postaram sie rozszyfrowac,
Zapraszam do powitalni!

mjpm
UNO

« Odpowiedz #18 : Czerwiec 24, 2008, 17:56:05 »

Eh, wlasnie zapakowalam skaner bo na wakacje wyjezdzam, poczekam moze ktos inny bedzie wiedzial, a jak nie to z 2 grupa do pazdziernika nic sie nie powinno mi stac Smiley

Dziekuje za chęci Smiley

ezieta
UNO

OrdynatorFemi

« Odpowiedz #19 : Czerwiec 24, 2008, 18:31:57 »

Na pewno nic Ci sie nie stanie, bo to wynik prawidlowy.

Marigold
UNO

Miaugold

« Odpowiedz #20 : Lipiec 22, 2008, 00:56:03 »

Przeglądałam ostatnio swoją kartę u ginekologa i tam wyniki badań cytologicznych były wyraźnie- grupa I, grupa II czyli wychodzi, że tą przestarzałą skalą :/ I te kartki z wynikami są w karcie właśnie.

A jeszcze tak mnie jedno zaintrygowało- czemu pojęcie nadżerki jest przestarzałe? Szok

ezieta
UNO

OrdynatorFemi

« Odpowiedz #21 : Lipiec 22, 2008, 11:01:55 »

A jeszcze tak mnie jedno zaintrygowało- czemu pojęcie nadżerki jest przestarzałe? Szok

Bo tak naprawde to co ginekolog widzi na szyjce macicy to prawie nigdy nie jest nadzerka, a czerwona plama-erytroplakia. W wiekszosci przypadkow wcale nie trzeba tego leczyc. Jestto prawidlowa blona sluzowa kanalu szyjki, tyle, ze przesunieta ku przodowi.

Od czasow wprowadzenia kolopskopii i systemu Bethesda nazywanie czegos nadzerka jest nieporozumieniem.

moni
UNO

« Odpowiedz #22 : Lipiec 22, 2008, 16:26:53 »

To prawdopodobnie mialam wypalana nadzerke  a jej nie mialam? Mialam wtedy 20 lat i od dwoch lat nadzerke i cytologia grupy II. Mysle ze byla ona wyznaczana stara metoda. Kiedys mowiono tez ze nadzerka lubi sie odnawiac, zwalszcza po porodzie, a ja ... okaz zdrowia Nie mam nic. jak teraz mi wyznaczaja to nie wiem. W DE moja pani ginekolog mi mowi ze jak by cos bylo nie tak, to ona bedzie dzwonic, ale nigdy po mojej wizycie nie dzwonila: Poza tym w trakcie badania i brania wymazu mowi, ze wszystko ladnie wyglada. Wymaz posle do laboratorium i w razie czego bedzie telefon

Sylwiassta
UNO

« Odpowiedz #23 : Lipiec 22, 2008, 20:43:23 »

U mnie tez w ostatniej cytologii IIjka  Undecided  i okreslenie "obfita flora bakteryjna" ale bez stanu zapalnego.
Na wszleki wypadek nabylam Feminella Vagi C (Polichem S.A.) 20 pln i mam zamiar przeprowadzic tygodniowa kuracje jak tylko sie skonczy wizytac cioci z czerwona walizeczka  Demon

http://www.strefalekow.pl/product/details/feminella-vagi-c-zapobieganie-i-leczenie-zakazen-pochwy.html
Pacjent
UNO

« Odpowiedz #24 : Lipiec 22, 2008, 21:51:26 »

To ja Pacjent Smiley

Ezieto mam takie pytanie w temacie profilaktyki.

Jak powinna wygladac zdrowa szyjka macicy, kobiety, ktora nigdy nie rodzila? Czy jest cos takiego jak norma? Czy szyjka powinna byc gladka czy mozliwe sa na niej pewne zgrubienia?

Dlaczego pytam. Od kilku lat moja szyjka ma z lewej strony chropowata budowe. Na poczatku bylo to malukie zgrubienie, ktore moja poprzednia ginekolog bagatelizowala nazywajac to "faldami pochwy". Zgrubienie raz sie pojawialo raz znikalo. Cytologia zawsze I, wiec sie nie martwilam.

Stopniowo zgrubienie powiekszalo sie i teraz na moje oko (a raczej palec) laika zajmuje juz polowe szyjki Sad To cos mi przypomina w dotyku narosl, miekkiego kalafiora nawet bo duzo tego.

Moja lekarka zapytana co to jest, narysowala mi moja szyjke tlumaczac, ze ma troche nietypowy ksztalt, ale wszystko podobno w normie. Poprzednia cytologia (robiona ta nowsza metoda) wyszla idealnie, ostatnia - dostalam tylko info, ze II grupa  z zastrzezeniem, ze mam mala nadzerke  i "jak urodze" to sie nia zajmiemy. Oczywiscie na razie nie jestem w ciazy Smiley Czy ta narosl to wlasnie ta nadzerka?

I teraz - czy ufac lekarce, ze tak mam po prostu czy tez przejsc sie na usg dopochwowe?

No i - zawsze myslalam, ze nadzerka to przerost tkanki, ktora wydobywa sie ze srodka  a to "cos" jest ewidentnie z boku...

Nie przechodzilam zadnych zabiegow ginekologicznych, zadnych urazow, porodow.

Bede wdzieczna za opinie Smiley

Anonimowy profil.
Strony: [1] 2
  Drukuj  

Skocz do: